İçeriğe geç

Haftalık Kitap Önerileri – 1

9 Eylül Haftası – Haftalık Kitap Önerileri

Okulların açılmasına günler kala yeni bir karar alarak her hafta kitap önerileri yapmaya karar verdim, Bu haftanın konusunu ütopik – alternatif dünya ve gelecekler olarak belirledim,

işte bu haftanın kitap önerileri !

kitap önerileri
kitap önerileri

1. Zaman Makinesi

H. G. Wells ‘ in ilk romanı, bir bilim kurgu klasiği. Kitapta kahramanımız bir zaman makinesine girer ve kendini 802.700’ lü yıllarda bulur. Karşısında ütopik bir gelecek bulur. Mükemmel bir uyum ile yaşayan zarif ve zayıf Eloi’ leri inceler daha sonra kendi zamanına dönmek ister ama birtakım sorunlarla karşılaşır.

 

2. Demir Ökçe

Jack London’ ın 1908′ de yayınlanan bir romanı, 100 yıl  öncesinde yazılmış olmasına rağmen günümüzde hala geçerli bir konuyu işiyor, ezilen ve ezenin mücadelesi, birleşik devletleri elinde tutan Demir Ökçe, Oligarşi, emekçileri ezmekte, sömürmektedir, kitap sanki 20. yüzyılın habercisi gibidir.

 

3. Mülksüzler

Ursula K. Le Guin tarafından 1974’te yazılan bir ütopik-bilim kurgu romanı, Roman 2 dünyayı anlatır, anarşistlerin yani Odocu‘ların ve kapitalistlerin yani Urras‘lıların dünyasını.

Odocular’ da aile sistemi, mülkiyet, askeri güç veya ceza sistemi yoktur, ütopik bir anarşist dünyada yaşamaktadırlar.

Kahramanımız Shevek’ de bu anarşist dünyada doğar, büyür, kendisi bir fizikçidir. Bir davet sonrasında diğer dünyaya, Urras’a, gider.

 

Tarih:Genelkitap önerileri

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.